Статьи

Діти - іноземці в чеських школах

Verze pro tiskPDF verze
Діти - іноземці в чеських школах. Освіта в Чехії

Батьки - мігранти шукали школу для своєї доньки. В адміністрації першої школи, до якої вони звернулися, їм сказали, що тут до сих пір не було дітей іноземців, і нехай звертаються в інше місце...

Інший приклад. Дванадцятирічну дитину адміністрація школи хотіла зареєструвати до класу, де вчаться десятирічні, щоб вона "краще" навчилася чеській мові...

В одній школі зажадали від батьків довести не тільки дійсне перебування, а й карту державного медичного страхування та підтвердження про стан здоров'я з країни походження дитини ...

Це всього лише кілька прикладів ситуацій, з якими діти - іноземці стикаються в загальноосвітніх школах в Чеській Республіці. І це була одна з тем проекту Приєднуйся! Проект спрямований на підтримку рівних можливостей працевлаштування для мігрантів та повноцінної участі в системі освіти дітей-мігрантів, за підтримки грантів Ісландії, Ліхтенштейну і Норвегії в рамках EEA фондів.

Центр інтеграції іноземців (CIC) з професійною підтримкою громадської організації META надає професійну консультацію не тільки сім'ям іноземців, а також і школам, не тільки в Празі, але і в інших містах Чехії. Допомагає батькам знаходити та налагоджувати контакт зі школами, проводить курси з чеської мови, а також при необхідності, працівник центру супроводжує батьків з дитиною на зустріч зі шкільною адміністрацією.

Практика різних шкіл істотно відрізняється

До Центру інтеграції іноземців звертаються не тільки родини мігрантів, а й директора і викладачі шкіл з різних регіонів Чехії. Соціальні працівники надають школам інформацію про те, як зареєструвати таку дитину, які документи школа може, або, навпаки, не може вимагати від батьків, або які є рекомендації по включенню дитини в класи до однолітків.

Виявилося, що школи підходять до інтеграції учнів з іншою рідною мовою зовсім по-різному і багато що залежить від особистого рішення керівництва школи і окремих вчителів. Центр інтеграції іноземців перебуває в контакті з 44 чеськими школами, багато з яких не тільки приймають і належним чином оформляють дітей - іноземців, але також пропонують курси чеської мови, вчителя - асистента, або пропонують різні форми навчання.

Однак до сих пір зустрічаються школи, які перешкоджають прийманню учнів - іноземців, необґрунтовано вимагаючи більше, ніж мають право. Керівництво значної частини шкіл не знає, як бути з мовною підготовкою. Керівники шкіл часто не підозрюють, що існують акредитовані початкові школи, що пропонують чеські курси для учнів з країн ЄС, і після зарахування дитини, батьків повинні інформувати про такі курси. На жаль, самі ці школи ніде не афішують курси чеської мови, і таку інформацію важко знайти на сайтах. Для учнів з так званих третіх країн, мовну підготовку повинна забезпечити школа (тобто, будь-яка школа. Не обов'язково мати якусь акредитацію), але в дійсності, багато хто з них цим просто не займаються, і навіть не знають, що повинні. Центр інтеграції іноземців в Чехії пропонує практику і методи інших шкіл, для того щоб пояснити, як забезпечити учнів - іноземців курсами чеської мови, а також, де вимагати матеріальні засоби на курси чеської мови для своїх нових учнів.

Звичайно, інтегрувати учня - іноземця в навчальний процес вдається добре тим школам, які вже мають такий досвід (особливо в деяких міських районах Праги) і в невеликих містах з невеликою кількістю шкіл. Досвід приходить з прийняттям першого учня, рідна мова якого не є чеська. Школи в невеликих містах поважають свій обов'язок прийняти дитину і шукають індивідуальні способи допомогти цій дитині інтегруватися в шкільний процес, а також і з вивченням чеської мови. У деяких школах, наприклад, в Колині та Ліберці, добре організовані сімейні курси чеської мови для дітей та батьків.

Дуже важливо взаємне розуміння й ефективне спілкування сім'ї та школи

Важливою умовою успішної інтеграції учня - іноземця в шкільне життя - це ефективне спілкування між школою і сім'єю мігрантів. У деяких культурних і освітніх системах інших країн роль батьків не настільки важлива, що може привести в Чехії до ряду непорозумінь. Школа очікує від батьків зацікавленості та співпраці в освіті дитини, зокрема, допомоги в домашній підготовці.

Важливою умовою успішної інтеграції учня з іншою рідною мовою в шкільне життя - це ефективне спілкування між школою і сім'єю мігрантів. Школа очікує від батьків зацікавленості і співпраці в освіті дитини, зокрема, допомоги в домашній підготовці.

В рамках Центру інтеграції іноземців (CIC) був створений сімейний курс чеської мови, де діти та батьки вчаться в окремих групах. Батьки вивчають основний словниковий набір і фрази, необхідні для спілкування зі школою. В кінці курсу вони знають назви предметів і частини шкільної будови, вміють замовляти обіди в шкільній їдальні, знають, як проводяться збори класів і т.і. Було організовано, в цілому, 8 сімейних курсів в Празі, Колині, Кладні і Ліберці. CIC також випустив дві інформаційні брошури для батьків, в яких чітко пояснюється, як зареєструвати свою дитину в початковій школі, як працює школа і що потрібно зробити після зарахування. Інформаційні брошури переведені на шість мов.

10 правил, які повинні знати батьки - іноземці, перед зарахуванням дитини до школи:

  1. Якщо ви проживаєте в Чеській Республіці понад 3х місяців (90 днів), і у вас є дитина у віці від 6 до 15 років, ви зобов'язані його віддати до школи. У Чеській Республіці відвідування школи є обов'язковим протягом 9 років.
  2. Документи потрібно подавати в школу за пропискою дитини. Згідно з правилами, за кожним районом закріплена певна школа. Але ви можете вибрати інші школи в залежності від того, що вам краще підходить. Можливо, в іншій школі є більше можливостей, наприклад, курс чеської мови, викладач - асистент і т.п.
  3. Заявка подається в письмовій формі. Школа дасть вам письмове рішення про те, чи приймає або не приймає вашу дитину. Негативне рішення можна оскаржити і отримати інформацію про вільні місця в інших школах цього району.
  4. Покажіть керівництву школи всі документи, які у вас є. Якщо який-небудь документ відсутній (сертифікат, картка медичного страхування і т.п.), то це не є підставою для відмови дитині.
  5. Дитина повинна бути зареєстрована до класу відповідно до свого року народження, максимально до одного року нижче. Реєструвати дитину до класу нижче 1 року не рекомендується, тому що дитина не вивчить чеську краще (це вже доказано практикою) і це може привести до ряду проблем.
  6. Дізнайтеся, чи є у вашій школі чеський мовний курс і як ваша школа буде підтримувати вашу дитину (помічник вчителя, репетиторство). Школа повинна допомогти вам знайти курс (це правило тільки для громадян ЄС) або організувати курс.
  7. Домовтеся зі школою про призначення контактної особи, з якою ви будете спілкуватися, будь то за допомогою електронної пошти, телефоном або на зборах, і як часто ви будете на зв'язку. Інформуйте школу відразу, як тільки виникне проблема.
  8. Слідкуйте за домашньою підготовкою дитини. Якщо не зможете, з яких-небудь причин, допомогти своїй дитині з навчанням, ви можете домовитися в школі про репетиторство, або попросити добровольця з некомерційної організації.
  9. Дізнайтеся в школі про різні гуртки, або чи є група продовженого дня. Проведення вільного часу серед інших дітей допоможе вашій дитині швидко інтегруватися до чеського мовного середовища.
  10. Якщо вам потрібна допомога в пошуку школи, допомога в спілкуванні з керівництвом школи, або допомога з вирішенням проблем в школі, зверніться до соціального працівника некомерційних організацій, таких як CIC - Центр інтеграції іноземців в Чеській Республіці.
Хороший темп зростання економіки Чехії. Прискорення до п'яти відсотків
ВВП Чехії в третьому кварталі прискорив річне зростання до п'яти відсотків з 4,7 відсотка в другому кварталі. У...
Найнижчий відсоток безробіття в Європі - Чехія
За даними Міністерства праці Чеської Республіки в жовтні кількість безробітних знизилася до 3,6 відсотка. В останній...
Пікер - робота на складі в Чехії
DB Schenker - чеська логістична компанія, яка має 20 представництв по всій Чехії Компанії DB Schenker вдається гнучко...
Різдвяна лихоманка починає набирати обертів. Попит на тимчасових працівників в Чехії є величезний
Власники інтернет - магазинів і кур'єрські служби доставки товарів очікують рекордний товарообіг в передріздвяну...